5
lekcji
podstawowy
120 min
Kurs Sposoby weryfikacji informacji w internecie
Naucz się korzystać z narzędzi, które wydobędą fakty na powierzchnię sieci. Poznaj źródła fake newsów oraz podstawowe metody, które pomogą Ci być krytycznym odbiorcą informacji w sieci.
Kurs ma dostępną tylko wersję na komputer.
0.00 zł
Będziesz potrafił weryfikować źródła informacji.
Dowiesz się jak rozpoznawać fałszywe konta w mediach społecznościowych.
Poznasz jak weryfikować artykuły i informacje tekstowe w Internecie.
Będziesz potrafił zweryfikować treści audiowizualne.
25 minut
- weryfikacja stron i serwisów Internetowych
- metoda lateral reading w praktyce
- zawężanie wyników wyszukiwania
25 minut
- charakterystyka fałszywych kont internetowych
- czym jest znacznik weryfikacji
- fałszywe konta, które nabierają polityków i dziennikarzy
25 minut
- czym jest prawda
- co można weryfikować
- różnice pomiędzy faktem, opinią, a informacją
25 minut
- metody i techniki weryfikacji tekstów
- przykłady zaufanych źródeł informacji
- jak weryfikować prawdziwość cytatów
25 minut
- przykłady manipulacji tytułem i obrazem
- wyszukiwarki Google, Yandex, Tin Eye w praktyce
- jak weryfikować filmy przy pomocy InVID i YouTube Data Viewer
Każdego dnia napływają do nas tysiące nowych informacji. Wśród nich są również informacje fałszywe, które utrudniają poznawanie świata takiego, jakim jest.
To jak patrzenie na świat przez lupę. Widzisz bardzo wyraźnie mały fragment, który jest tylko elementem pełnego obrazu. Patrząc przez małe szkiełko, nie dostrzeżesz szerszego kontekstu – taka perspektywa może fałszować rzeczywistość i prowadzić do błędnych wniosków.
Tak właśnie jest z fake newsami! Często informacja, która wydaje się nam prawdziwa, okazuje się manipulacją lub fałszem dopiero wtedy, gdy poznamy szerszy kontekst.
Kurs jest dostępny dla każdego bezpłatnie. Jeśli chcesz, żeby eksperci stowarzyszenia Demagog tworzyli kolejne darmowe materiały wesprzyj nas i zostań naszym Patronem/ką.
W naszym kursie poznasz narzędzia, które pomogą Ci w codziennym przeglądaniu treści w sieci. Nauczysz się weryfikować informacje. Dowiesz się, na co zwracać uwagę i co powinno wzbudzić Twoje wątpliwości. Weryfikowanie informacji w sieci to umiejętność, która staje się niezbędna w cyfrowym świecie. Dzięki wskazówkom i narzędziom, które prezentujemy w kursie, wzmocnisz swoją postawę krytycznego odbiorcy.
Kurs „Sposoby weryfikacji informacji w Internecie” to zestaw ćwiczeń, które pokażą Ci, jak korzystać z narzędzi online do weryfikacji informacji. Z nimi zrobisz pierwszy krok do wprowadzenia nowych nawyków przydatnych podczas konsumowania treści w sieci. Dzięki nim zwiększysz swoje szanse na rozpoznanie dezinformacji, fake newsów i oszustw internetowych.
Podczas kursu dowiesz się, na co zwrócić uwagę w ocenie wiarygodności odwiedzanej strony internetowej. Poznasz metodę lateral reading, z której korzystają fact-checkerzy na całym świecie. Razem poćwiczymy rozpoznawanie fałszywych kont w mediach społecznościowych. Następnie zastanowimy się, czy wszystko można weryfikować. W kolejnych lekcjach nauczysz się jak znajdować kontekst interesującej Cię wypowiedzi. Przyjrzymy się też, w jaki sposób obrazy mogą nas wprowadzać w błąd. Tego wszystkiego dowiesz się, wykonując zadania oparte na rzeczywistych przykładach fałszywych informacji.
Po zakończeniu kursu i rozwiązaniu testu otrzymasz imienny Certyfikat potwierdzający udział w kursie.
Kurs dostępny jest na naszej platformie w każdym momencie. To Ty decydujesz, kiedy się uczysz i jak długo. Możesz poznać całą treść w dwie godziny albo stopniowo odkrywać kolejne części, korzystając z podziału na dwudziestominutowe lekcje.
Kurs stworzyli analitycy i fact-checkerzy Stowarzyszenia Demagog – od 2014 roku zajmujący się weryfikacją informacji w Internecie. Na bazie swoich doświadczeń starannie dobrali narzędzia i przygotowali ćwiczenia, które skutecznie pomogą Ci znajdować wiarygodne informacje w sieci.
Materiały dostępne na platformie pomogą Ci zrealizować punkt ósmy “Podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025: Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.”
Kurs Sposoby weryfikacji informacji w internecie
Naucz się korzystać z narzędzi, które wydobędą fakty na powierzchnię sieci. Poznaj źródła fake newsów oraz podstawowe metody, które pomogą Ci być krytycznym odbiorcą informacji w sieci.
0.00 zł
Kurs ma dostępną tylko wersję na komputer.
Jak unikać kalorycznych, niezdrowych źródeł i skutecznie szukać informacji
Dzisiaj podobno nie ma nic prostszego niż wyszukiwanie informacji. Wpisujesz hasła w wyszukiwarkę i dostajesz tysiące wyników. W bezkresnym gąszczu prawdziwych i fałszywych informacji znalezienie tego, czego naprawdę szukasz, jest prawdziwym wyzwaniem. Czy są na to proste sposoby? Pobierz nasz materiał i poznaj triki ułatwiające przeszukiwanie dużych ilości treści.
Jak wygląda praca w redakcji? Weryfikowanie w praktyce
Jeśli zastanawiasz się, czym zajmują się fact-checkerzy oraz jak działają organizacje, które weryfikują informacje, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Zestaw ćwiczeń, który przygotowaliśmy, będzie dla ciebie i dla twoich podopiecznych namiastką działań, które podejmujemy w redakcji. Razem z uczniami podejmij wyzwanie i zweryfikuj zdjęcie, wiadomość mailową i radiową.
Czy warto czytać w poziomie? Narzędzia weryfikacji dla uczniów
Szukasz zestawu edukacyjnego, który w kilku krokach podpowie, jak rozpoznawać fake newsy, analizować wiarygodność stron internetowych i korzystać z bezpłatnych narzędzi, które są wartościowe w pracy fact-checkera? Skorzystaj z naszych materiałów – w tej publikacji przeplatamy wiedzę teoretyczną z praktycznym przykładami oraz prezentujemy narzędzia, które warto znać.
Co było pierwsze – fakt czy opinia?
Jako użytkownicy internetu głównie odbieramy informacje, czasem poszukujemy konkretnych wiadomości. Zdarza się też, że stajemy się twórcami treści. Kiedy relacjonujesz wydarzenie, na podawaną przez ciebie informację może wpływać wiele czynników. Sprawdź czy jesteś w stanie posługiwać się faktami w taki sposób, by robić to odpowiedzialnie i skutecznie?
Czas na zrównoważoną dietę medialną
Dieta najczęściej kojarzy nam się ze zdrowym odżywianiem. Jednak czy wiesz, czym jest dieta medialna? Sięgając codziennie do różnych źródeł informacji, warto zwracać uwagę na ich rodzaj, jakość oraz częstotliwość, z jaką zaglądamy do konkretnych miejsc. Pobierz nasze materiały i dowiedz się więcej na ten temat.
Webinar Jak rozpoznać oszustwo w internecie?
W internecie łatwo natrafić na oszustów, chcących wyciągnąć nasze loginy i hasła nie tylko do profilów na Facebooku czy portalu X, ale również do naszych kont bankowych. Jak zdemaskować scam? Tego dowiesz się podczas naszego webinaru.
Kurs Jak rozmawiać o fake newsach z osobami, które w nie wierzą?
Dowiesz się, jak reagować na fałszywe treści w sieci i jak ograniczać dezinformację. Poznasz skuteczne metody prowadzenia rozmów z Anią, Jaśkiem i ciocią Franią na temat fałszywych informacji.
Kurs Fałszywe informacje. Jak sobie z nimi radzić?
Czym jest fake news? Kto jest ich twórcą? Dlaczego tak szybko się rozprzestrzeniają? Dowiedz się na naszym podstawowym kursie, przygotowanym przez analityków stowarzyszenia Demagog.
Dezinformacja bez tajemnic
Dzięki niezbędnej wiedzy zdobędziesz kompetencje, które pomogą Ci uchronić uczniów przed dezinformacją. Otrzymasz szereg inspiracji, dzięki którym wpleciesz w swoją lekcję zagadnienia wiarygodności źródeł i krytycznego myślenia.
Webinar Pomysły na godzinę wychowawczą o dezinformacji
Kurs dla nauczycieli. Dzięki zdobytej wiedzy i propozycjom ćwiczeń podejmiesz temat Wikipedii, SCAMu i fotomontażu na godzinie wychowawczej. Kształtuj krytyczne myślenie swoich uczniów.
Kurs Sposoby weryfikacji informacji w internecie
Naucz się korzystać z narzędzi, które wydobędą fakty na powierzchnię sieci. Poznaj źródła fake newsów oraz podstawowe metody, które pomogą Ci być krytycznym odbiorcą informacji w sieci.