5

lekcji

podstawowy

colourful-clock

120 min

Sposoby weryfikacji informacji w internecie

Naucz się korzystać z narzędzi, które wydobędą fakty na powierzchnię sieci. Poznaj źródła fake newsów oraz podstawowe metody, które pomogą Ci być krytycznym odbiorcą informacji w sieci.

0.00 

Kurs ma dostępną tylko wersję na komputer.Dlaczego warto skorzystać ze szkolenia?
speaker
Dzięki szkoleniu dowiesz się jak weryfikować informacje w internecie.
speaker
Poznasz podstawowe metody na rozpoznawanie fałszywych kont w mediach społecznościowych.
speaker
Nie dasz się więcej nabrać manipulacjom w Internecie oraz zdobędziesz umiejętności potwierdzone certyfikatem.
notebook-img
Uczestnicząc w naszym kursie:
checkbox

Będziesz potrafił weryfikować źródła informacji.

checkbox

Dowiesz się jak rozpoznawać fałszywe konta w mediach społecznościowych.

checkbox

Poznasz jak weryfikować artykuły i informacje tekstowe w Internecie.

checkbox

Będziesz potrafił zweryfikować treści audiowizualne.

puzzle-img
Lekcje

Każdego dnia napływają do nas tysiące nowych informacji. Wśród nich są również informacje fałszywe, które utrudniają poznawanie świata takiego, jakim jest.

To jak patrzenie na świat przez lupę. Widzisz bardzo wyraźnie mały fragment, który jest tylko elementem pełnego obrazu. Patrząc przez małe szkiełko, nie dostrzeżesz szerszego kontekstu – taka perspektywa może fałszować rzeczywistość i prowadzić do błędnych wniosków.

Tak właśnie jest z fake newsami! Często informacja, która wydaje się nam prawdziwa, okazuje się manipulacją lub fałszem dopiero wtedy, gdy poznamy szerszy kontekst.

Kurs jest dostępny dla każdego bezpłatnie. Jeśli chcesz, żeby eksperci stowarzyszenia Demagog tworzyli kolejne darmowe materiały wesprzyj nas i zostań naszym Patronem/ką.

W naszym kursie poznasz narzędzia, które pomogą Ci w codziennym przeglądaniu treści w sieci. Nauczysz się weryfikować informacje. Dowiesz się, na co zwracać uwagę i co powinno wzbudzić Twoje wątpliwości. Weryfikowanie informacji w sieci to umiejętność, która staje się niezbędna w cyfrowym świecie. Dzięki wskazówkom i narzędziom, które prezentujemy w kursie, wzmocnisz swoją postawę krytycznego odbiorcy.

Kurs „Sposoby weryfikacji informacji w Internecie” to zestaw ćwiczeń, które pokażą Ci, jak korzystać z narzędzi online do weryfikacji informacji. Z nimi zrobisz pierwszy krok do wprowadzenia nowych nawyków przydatnych podczas konsumowania treści w sieci. Dzięki nim zwiększysz swoje szanse na rozpoznanie dezinformacji, fake newsów i oszustw internetowych.

Podczas kursu dowiesz się, na co zwrócić uwagę w ocenie wiarygodności odwiedzanej strony internetowej. Poznasz metodę lateral reading, z której korzystają fact-checkerzy na całym świecie. Razem poćwiczymy rozpoznawanie fałszywych kont w mediach społecznościowych. Następnie zastanowimy się, czy wszystko można weryfikować. W kolejnych lekcjach nauczysz się jak znajdować kontekst interesującej Cię wypowiedzi. Przyjrzymy się też, w jaki sposób obrazy mogą nas wprowadzać w błąd. Tego wszystkiego dowiesz się, wykonując zadania oparte na rzeczywistych przykładach fałszywych informacji.

Po zakończeniu kursu i rozwiązaniu testu otrzymasz imienny Certyfikat potwierdzający udział w kursie.

Kurs dostępny jest na naszej platformie w każdym momencie. To Ty decydujesz, kiedy się uczysz i jak długo. Możesz poznać całą treść w dwie godziny albo stopniowo odkrywać kolejne części, korzystając z podziału na dwudziestominutowe lekcje.

Kurs stworzyli analitycy i fact-checkerzy Stowarzyszenia Demagog – od 2014 roku zajmujący się weryfikacją informacji w Internecie. Na bazie swoich doświadczeń starannie dobrali narzędzia i przygotowali ćwiczenia, które skutecznie pomogą Ci znajdować wiarygodne informacje w sieci.

Materiały dostępne na platformie pomogą Ci zrealizować punkt ósmy “Podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024: Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji.”

Sposoby weryfikacji informacji w internecie

Naucz się korzystać z narzędzi, które wydobędą fakty na powierzchnię sieci. Poznaj źródła fake newsów oraz podstawowe metody, które pomogą Ci być krytycznym odbiorcą informacji w sieci.

0.00 

Kurs ma dostępną tylko wersję na komputer.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.