6

lekcji

podstawowy

colourful-clock

120 min

Fałszywe informacje. Jak sobie z nimi radzić?

Czym jest fake news? Kto jest ich twórcą? Dlaczego tak szybko się rozprzestrzeniają? Dowiedz się na naszym podstawowym kursie, przygotowanym przez analityków stowarzyszenia Demagog.  

0.00 

Kurs ma dostępną tylko wersję na komputer.Dlaczego warto skorzystać ze szkolenia?
speaker
Dzięki szkoleniu dowiesz się czym są fake newsy, jakie są ich rodzaje oraz jak się rozprzestrzeniają.
speaker
Poznasz podstawowe metody na rozpoznawanie i zgłaszanie fake newsów.
speaker
Nie dasz się więcej nabrać manipulacjom w Internecie oraz zdobędziesz umiejętności potwierdzone certyfikatem.
notebook-img
Uczestnicząc w naszym kursie:
checkbox

Będziesz potrafił wyjaśnić czym są fake newsy i poznasz rodzaje fałszywych informacji.

checkbox

Dowiesz się jakie skutki poza Internetem wywołują fake newsy i dlaczego jest to duże zagrożenie społeczne.

checkbox

Będziesz rozumiał jak funkcjonują algorytmy i dlaczego reakcje użytkowników wzmacniają siłę oddziaływania fake newsów.

checkbox

Będziesz potrafił zweryfikować autora, stronę i linki, które mogą sugerować, że informacja jest fałszywa.

checkbox

Będziesz umiał zgłosić fake newsa na portalach społecznościowych i organizacjom fact-checkingowym.

puzzle-img
Lekcje

Rozpowszechnianie fałszywych wiadomości pod pozorem prawdy nie jest  zupełnie nowym zjawiskiem. August, przybrany syn Juliusza Cezara, w ramach walki politycznej, rozpowszechniał kłamstwa na temat Marka Antoniusza. Z kolei w 1874 roku redakcja gazety „New-York Herald”, by zwrócić uwagę na złe warunki przetrzymywania zwierząt w nowojorskim zoo, opublikowała informację o ich ucieczce. Przykłady można mnożyć.

Czym w takim razie różnią się dzisiejsze fałszywe informacje od tych dawnych? Dowiedz się z naszego kursu.

Kurs jest dostępny dla każdego bezpłatnie. Jeśli chcesz, żeby eksperci stowarzyszenia Demagog tworzyli kolejne darmowe materiały wesprzyj nas i zostań naszym Patronem/ką.

Fake newsy i dezinformacja mogą wpłynąć na sposób, w jaki widzimy siebie i świat, w którym żyjemy. Uderzając w nasze emocje, nieprawdziwe informacje rozprzestrzeniają się w sieci kilkukrotnie szybciej, niż te prawdziwe.
Powszechny dostęp do internetu sprawił, że każdy z nas może stać się dziennikarzem, udostępniając statusy, zdjęcia, filmy dostarczamy informacji naszym obserwującym. Jednak nie każda widziana przez nas wiadomość jest prawdziwa. Z kursu “Fałszywe informacje. Jak sobie z nimi radzić?” dowiesz się, jak skutecznie walczyć z dezinformacją.

Po zakończeniu kursu i rozwiązaniu testu otrzymasz imienny Certyfikat potwierdzający udział w kursie.

Kurs dostępny jest na naszej platformie w dogodnym dla Ciebie momencie. To Ty decydujesz, kiedy się uczysz i jak długo. Możesz poznać całą treść w dwie godziny albo stopniowo odkrywać kolejne części, korzystając z podziału na dwudziestominutowe lekcje.  Kurs stworzyli analitycy i fact-checkerzy Stowarzyszenia Demagog – od 2014 roku zajmujący się weryfikacją informacji w Internecie. Na bazie swoich doświadczeń starannie dobrali narzędzia i przygotowali ćwiczenia, które skutecznie pomogą Ci znajdować wiarygodne informacje w sieci.

 

Materiały dostępne na platformie pomogą Ci zrealizować punkt ósmy “Podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024: Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji.”

Fałszywe informacje. Jak sobie z nimi radzić?

Czym jest fake news? Kto jest ich twórcą? Dlaczego tak szybko się rozprzestrzeniają? Dowiedz się na naszym podstawowym kursie, przygotowanym przez analityków stowarzyszenia Demagog.  

0.00 

Kurs ma dostępną tylko wersję na komputer.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.