podstawowy
65 min
Webinar Jak rozpoznać oszustwo w internecie?
W internecie łatwo natrafić na oszustów, chcących wyciągnąć nasze loginy i hasła nie tylko do profilów na Facebooku czy portalu X, ale również do naszych kont bankowych. Jak zdemaskować scam? Tego dowiesz się podczas naszego webinaru.
45.00 zł
Zdobędziesz wiedzę na temat sygnałów wskazujących na to, że dana treść jest scamem
Rozwiniesz praktyczną umiejętność identyfikacji źródeł stron tworzonych przez oszustów
Poznasz sposoby, w jakie oszuści starają się uniknąć wykrycia i narzędzia służące weryfikacji podejrzanych treści
Otrzymasz certyfikat udziału
Prowadzący webinar:
Mateusz Cholewa, koordynator merytoryczny w stowarzyszeniu Demagog.
Z wykształcenia dziennikarz, z powołania fact-checker. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zawodowo związany z informacjami od 2018 roku od bycia reporterem w poznańskim Radiu Emaus. Od 2021 roku analityk w Stowarzyszeniu Demagog w redakcji fake-newsowej. Działa głównie w obszarze internetowych oszustw, a także teorii spiskowych. Autor cyklu „Z kamerą wśród spisków”, opisującego najbardziej nietypowe i mało znane teorie spiskowe na świecie. Ponadto współprowadzący Podcastu Demagoga, a także autor materiałów video na media społecznościowe (Instagram i TikTok).
W ramach Akademii Fact-Checkingu przeszkolił na temat dezinformacji osoby w wielu grupach wiekowych – od uczniów szkół podstawowych po seniorów. Dodatkowo prowadził także warsztaty dla dziennikarzy lokalnych przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku, dla pracowników firm PR, czy studentów zagranicznych.
Webinar o scamie
Przeglądasz media społecznościowe i trafiasz na szokującą ofertę kupienia zapomnianych walizek z lotniska Chopina za kilka złotych Lub znajdujesz profil jednej ze znanych marek, rozdających paczki prezentowe za wejście na nieznaną stronę. Bądź widzisz szokujące doniesienia o śmierci celebryty (jest nawet nagranie). Czy wiesz, co w takiej sytuacji zrobić? Jak rozpoznać, czy to scam, czy prawdziwe informacje? Jakich użyć narzędzi weryfikacji?
Dowiesz się tego wszystkiego na naszym wyjątkowym webinarze o scamie. Zapisz się już teraz!
Przestępcy stosują coraz bardziej zaawansowane metody, starając się zwieść użytkowników poprzez fałszywe strony internetowe, podejrzane wiadomości e-mail, QR kody czy nietypowe linki na portalach społecznościowych. Nasz webinar pomoże Ci zrozumieć, na co zwracać uwagę, aby nie paść ofiarą oszustów.
Podczas webinaru dowiesz się, jak rozpoznać zagrożenie, zanim będzie za późno. Dzięki zdobytej wiedzy będziesz w stanie skutecznie chronić swoje dane, pieniądze oraz profile na portalach społecznościowych przed niechcianym dostępem i oszustwami.
Webinar Jak rozpoznać oszustwo w internecie?
W internecie łatwo natrafić na oszustów, chcących wyciągnąć nasze loginy i hasła nie tylko do profilów na Facebooku czy portalu X, ale również do naszych kont bankowych. Jak zdemaskować scam? Tego dowiesz się podczas naszego webinaru.
45.00 zł
Jak unikać kalorycznych, niezdrowych źródeł i skutecznie szukać informacji
Dzisiaj podobno nie ma nic prostszego niż wyszukiwanie informacji. Wpisujesz hasła w wyszukiwarkę i dostajesz tysiące wyników. W bezkresnym gąszczu prawdziwych i fałszywych informacji znalezienie tego, czego naprawdę szukasz, jest prawdziwym wyzwaniem. Czy są na to proste sposoby? Pobierz nasz materiał i poznaj triki ułatwiające przeszukiwanie dużych ilości treści.
Jak wygląda praca w redakcji? Weryfikowanie w praktyce
Jeśli zastanawiasz się, czym zajmują się fact-checkerzy oraz jak działają organizacje, które weryfikują informacje, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Zestaw ćwiczeń, który przygotowaliśmy, będzie dla ciebie i dla twoich podopiecznych namiastką działań, które podejmujemy w redakcji. Razem z uczniami podejmij wyzwanie i zweryfikuj zdjęcie, wiadomość mailową i radiową.
Czy warto czytać w poziomie? Narzędzia weryfikacji dla uczniów
Szukasz zestawu edukacyjnego, który w kilku krokach podpowie, jak rozpoznawać fake newsy, analizować wiarygodność stron internetowych i korzystać z bezpłatnych narzędzi, które są wartościowe w pracy fact-checkera? Skorzystaj z naszych materiałów – w tej publikacji przeplatamy wiedzę teoretyczną z praktycznym przykładami oraz prezentujemy narzędzia, które warto znać.
Co było pierwsze – fakt czy opinia?
Jako użytkownicy internetu głównie odbieramy informacje, czasem poszukujemy konkretnych wiadomości. Zdarza się też, że stajemy się twórcami treści. Kiedy relacjonujesz wydarzenie, na podawaną przez ciebie informację może wpływać wiele czynników. Sprawdź czy jesteś w stanie posługiwać się faktami w taki sposób, by robić to odpowiedzialnie i skutecznie?
Czas na zrównoważoną dietę medialną
Dieta najczęściej kojarzy nam się ze zdrowym odżywianiem. Jednak czy wiesz, czym jest dieta medialna? Sięgając codziennie do różnych źródeł informacji, warto zwracać uwagę na ich rodzaj, jakość oraz częstotliwość, z jaką zaglądamy do konkretnych miejsc. Pobierz nasze materiały i dowiedz się więcej na ten temat.
Webinar Jak rozpoznać oszustwo w internecie?
W internecie łatwo natrafić na oszustów, chcących wyciągnąć nasze loginy i hasła nie tylko do profilów na Facebooku czy portalu X, ale również do naszych kont bankowych. Jak zdemaskować scam? Tego dowiesz się podczas naszego webinaru.
Kurs Jak rozmawiać o fake newsach z osobami, które w nie wierzą?
Dowiesz się, jak reagować na fałszywe treści w sieci i jak ograniczać dezinformację. Poznasz skuteczne metody prowadzenia rozmów z Anią, Jaśkiem i ciocią Franią na temat fałszywych informacji.
Kurs Fałszywe informacje. Jak sobie z nimi radzić?
Czym jest fake news? Kto jest ich twórcą? Dlaczego tak szybko się rozprzestrzeniają? Dowiedz się na naszym podstawowym kursie, przygotowanym przez analityków stowarzyszenia Demagog.
Dezinformacja bez tajemnic
Dzięki niezbędnej wiedzy zdobędziesz kompetencje, które pomogą Ci uchronić uczniów przed dezinformacją. Otrzymasz szereg inspiracji, dzięki którym wpleciesz w swoją lekcję zagadnienia wiarygodności źródeł i krytycznego myślenia.
Webinar Pomysły na godzinę wychowawczą o dezinformacji
Kurs dla nauczycieli. Dzięki zdobytej wiedzy i propozycjom ćwiczeń podejmiesz temat Wikipedii, SCAMu i fotomontażu na godzinie wychowawczej. Kształtuj krytyczne myślenie swoich uczniów.
Kurs Sposoby weryfikacji informacji w internecie
Naucz się korzystać z narzędzi, które wydobędą fakty na powierzchnię sieci. Poznaj źródła fake newsów oraz podstawowe metody, które pomogą Ci być krytycznym odbiorcą informacji w sieci.