Czas czytania: około 4 min
Zostań nauczycielem dyplomowanym z pomocą kursu od Demagoga
09.01.2024

Przez lata prowadzenia warsztatów dla uczniów poznaliśmy niejedną nauczycielką i niejednego nauczyciela. Docierając do szkół w maleńkich miejscowościach i w wielkich miastach, zobaczyliśmy, jak różnorodne są warunki ich pracy. Przede wszystkim nauczyliśmy się, że materiały, które tworzymy, muszą być praktyczne w zastosowaniu oraz muszą odpowiadać na potrzeby uczniów i na wytyczne ministerstwa, któremu szkoły podlegają. To jest przestrzeń, w której funkcjonują nauczyciele/nauczycielki. Dlatego gdy rozpoczynaliśmy prace nad kursem „Dezinformacja bez tajemnic”, wiedzieliśmy, że musimy zakotwiczyć go na tych trzech elementach.

Potrzeby uczniów

Kurs o krytycznym myśleniu w internecie oparliśmy na przykładach, które Twoi uczniowie  mogą znać z mediów społecznościowych oraz które będą przede wszystkim angażować ich w lekcję. Fake newsy dotyczące influencerów, czyli współczesnych idoli młodych osób, czy oszustwa internetowe wykorzystujące ich wizerunek to jeden z kierunków merytorycznych kursu, które obraliśmy.

Kierunki polityki oświatowej

Z perspektywy walki z dezinformacją bardzo ważne jest to, że już drugi rok z rzędu w wytycznych ministerstwa pojawia się zapis o rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem krytycznej analizy informacji dostępnych w internecie oraz z wykorzystaniem materiałów tworzonych przez sztuczną inteligencję. Te tematy to nasza specjalność, dlatego dzięki udziałowi w kursie będzie Ci łatwiej zrealizować ministerialne wytyczne.

W naszym kursie pokażemy Ci, jak podejmować temat dezinformacji w ramach podstawy programowej na różnych przedmiotach (np. na lekcjach języka polskiego lub języków nowożytnych, na lekcjach historii/WOS-u/HiT-u, geografii czy biologii) oraz jak nauczyć krytycznego myślenia przy wykorzystaniu treści w internecie. To właśnie ta umiejętność pozwoli w przyszłości Twoim podopiecznym unikać fake newsów i innych negatywnych zjawisk w sieci.

Gdy weźmiesz udział w kursie, zadbasz też o własne umiejętności poruszania się w internecie. Podczas wykonywania zadania będziesz mógł/mogła poćwiczyć to, co już potrafisz, i będziesz mógł/mogła poznać nowe metody korzystania z treści w sieci.

Zostań nauczycielem dyplomowanym

Podczas pracy nad kursem skrupulatnie przyjrzeliśmy się wytycznym w procesie ubiegania się o awans na nauczyciela dyplomowanego (§7 ust. 1 rozporządzenia MEiN z 6 września 2022 r.). W naszym kursie uzyskasz pomoc w realizacji następujących wymagań:

 • doskonalenie warsztatu pracy (w zakresie stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej) oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności w celu podnoszenia jakości pracy szkoły,
 • umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, m.in. przez prowadzenie: zajęć otwartych (w szczególności dla nauczycieli odbywających przygotowanie do zawodu), zajęć w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć dla nauczycieli,
 • umiejętność wykorzystywania w pracy metod aktywizujących ucznia oraz narzędzi multimedialnych i informatycznych sprzyjających procesowi uczenia się,
 • prowadzenie cyklicznych zajęć szkoleniowych dla nauczycieli lub rodziców uczniów, o ile nie należą one do obowiązków nauczyciela, w tym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Adam Maternik, starszy analityk stowarzyszenia Demagog, przygotował materiał w taki sposób, abyś po zakończeniu kursu mógł/mogła od razu wykorzystać wypracowane treści w swojej codziennej pracy.

Dzięki kursowi będziesz mógł/mogła:

 • wpleść w lekcję zadania zawierające temat dezinformacji i realizujące podstawę programową, np. Ziemia jest pusta w środku – przykład fake newsa na geografię,
 • poprowadzić cykl lekcji wychowawczych rozwijających wiedzę i umiejętności podopiecznych z zakresu edukacji medialnej,
 • zastosować na lekcji przedmiotowej metodę aktywizującą, poznaną na kursie, która łączy krytyczne myślenie i zagadnienia wymagane w podstawie programowej,
 • poprowadzić szkolenie dla nauczycieli z dowolnego modułu kursu lub skonstruować własny scenariusz szkolenia na podstawie gotowych materiałów poznanych podczas kursu,
 • zorganizować spotkanie online dla rodziców uwrażliwiające ich na problem dezinformacji w internecie,
 • skutecznie szukać wiarygodnych treści potrzebnych do przygotowania kolejnych materiałów lekcje,
 • włączyć do lekcji poznane narzędzia online pomagające realizować podstawę programową,
 • wykorzystać na lekcji przedmiotowej materiały wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Po wykupieniu dostępu do kursu każdy uczestnik będzie miał dożywotni dostęp do jego treści.

Pozwoli Ci to wracać do poznanej wiedzy i ją utrwalać. Umożliwi Ci to też korzystanie z materiałów edukacyjnych, gdy będziesz pracować nad własnym scenariuszem lekcji, szkoleń lub gazetek szkolnych nt. zjawiska dezinformacji.

Podczas kursu chcemy podzielić się naszym wieloletnim doświadczeniem w zakresie weryfikacji informacji w sieci oraz znajomością technik wykorzystywanych przez dezinformatorów, a wszystko to opracowane na podstawie aktualnych przykładów z internetu i z mediów społecznościowych. Dzięki naszej wiedzy zdobędziesz rzetelną i pogłębioną wiedzę o dezinformacji i o fake newsach.

Zapraszamy do zapisania. Ilość miejsc ograniczona.