Czas czytania: około 3 min
Webinar o pomysłach na godzinę wychowawczą
01.03.2023

Bezpłatny webinar godzina wychowawcza

Trzy kreatywne sposoby na wyjaśnienie uczniom problemu dezinformacji na godzinie wychowawczej. Webinar godzina wychowawcza o dezinformacji odbędzie sie 16 marca o 18:30!

Dzięki udziałowi w webinarze pomożesz uczniom uodpornić się na fake newsy i kształtować krytyczne podejście do treści publikowanych w internecie.

 

Czego nauczysz się na webinarze?

  1. jak korzystać z Wikipedii, by dotrzeć do wiarygodnych informacji
  2. jak uniknąć wizualnej manipulacji i rozpoznać przerobione zdjęcie
  3. jak uchronić się przed tzw. scamem  (internetowymi oszustwami), w tym wprowadzaniem w błąd przez influencerów w mediach społecznościowych

Na zakończenie webinaru udostępnimy listę przydatnych źródeł, dzięki którym możesz zaczerpnąć dodatkowych inspiracji do pracy z uczniami i dowiedzieć się więcej o dezinformacji.

Wystarczy kliknąć, aby się zarejestrować. Webinar godzina wychowawcza o dezinformacji jest bezpłatny i będzie potwierdzony certyfikatem dla uczestników. Nagranie webinaru nie będzie dostępne bezpłatnie.

Prowadzący webinar godzina wychowawcza

O tym wszystkim opowie Adam Maternik — doświadczony analityk w Stowarzyszeniu Demagog. W ramach projektu edukacyjnego Akademia Fact-checkingu regularnie prowadzi warsztaty i szkolenia w zakresie edukacji medialnej.

Prowadzący wskaże jak korzystać z Wikipedii aby uczniowie docierali tylko do rzetelnych informacji. Wyjaśni jak można chronić się przed oszustwami internetowymi. Pokaże narzędzia umożliwiające sprawdzenie prawdziwości zdjęcia bądź tekstu.

Webinar dla nauczycieli: Rozprawmy się z dezinformacją! Trzy pomysły na godzinę wychowawczą

Jak to jest z tą Wikipedią?

„Nie ma źródeł, którym można ufać bezkrytycznie. Badania pokazują, że Wikipedia zawiera teraz nie więcej błędów, niż tzw. źródła profesjonalne (…) są tam podane odnośniki – źródła, z których zaczerpnięto dane informacje. Tymczasem w klasycznych encyklopediach brak takich odnośników. Nie ma sposobu, żeby tam zweryfikować, skąd wzięła się dana informacja” – to fragment wypowiedzi prof. Dariusza Jemielniaka, wikipedysty i członka Rady Powierniczej Wikimedia Foundation. Choć Wikipedia ma swoje wady, to mimo wszystko może być przydatnym źródłem informacji. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, szukając wiarygodnych artykułów. Więcej przeczytaj w artykule Wikipedia – źródło wiedzy czy przekłamań?
Zrealizuj z nami wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki: Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.

Akademia Fact-checkingu

projekt edukacyjny Stowarzyszenia Demagog skierowany do uczniów i studentów, nauczycieli i edukatorów, seniorów, a także organizacji pozarządowych i biznesu. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w fact-checkingu, eksperci stowarzyszenia prowadzą warsztaty i webinaria, w trakcie których wyjaśniają, w jaki sposób wyszukiwać i weryfikować informacje, oceniać wiarygodność źródeł, korzystać z użytecznych narzędzi online oraz jak walczyć z fake newsami.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi kursami -> https://platforma.demagog.org.pl/kursy/