Czas czytania: około 2 min
Podcasty o oszustwach w sieci, deepfake’ach i innych zjawiskach
24.04.2024

We współpracy z Centrum Edukacji Medialnej, działającym przy Polskim Radiu Kielce, stowarzyszenie Demagog przygotowało serię audycji podejmujących zagadnienia dezinformacji dotykającej młodych ludzi. Wyjaśniamy, jak młodzież zachowuje się w sieci i jakie zjawiska są najbardziej niebezpieczne dla nich samych.

Krótkie nagrania podejmujące zagadnienia, które dotykają młodych użytkowników internetu, są idealnym materiałem na lekcję wychowawczą. Możesz je wysłuchać na tej stronie.

O czym mówili nasi analitycy i mentorzy?

Cudowne okulary do zmiany częstotliwości fal mózgowych, a może olej wcierany w pępek, który ma uzdrowić najciężej chorych – to niektóre z pomysłów influencerów na nieuczciwe zarabianie pieniędzy w internecie. O szczegółach oszustw, na które łapie się młodzież, opowiedział Mateusz Cholewa.

Wiesz, że młodzież często wybiera rozmowę z czatbotem, który nazywa się Psycholog, by skonsultować swoje emocjonalne problemy? Czy czatboty powiedzą im prawdę na temat zdrowia lub sensu życia? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, wysłuchaj nagrania z udziałem Izabeli Tomaszewskiej.

Ile pająków zjadamy podczas snu? Czy końcówki od bananów są dla nas szkodliwe? Istnieje wiele anegdotek, które lubimy przekazywać, zwłaszcza w charakterze „naukowych” ciekawostek. Raz powielone, stają się prawie nieśmiertelne. Jednak czy są one prawdziwe? Marta Alicja Trzeciak opowiedziała o tym, czym są i jak tworzą się faktoidy.

Audycję „Pokolenie jutra” poprowadziła Magdalena Galas-Klusek – dziennikarka Radia Kielce.

Nagrania mogą być pretekstem do podjęcia rozmowy z uczniami o dezinformacji w internecie. Zainteresowanych uczniów możesz zachęcić do odsłuchania rozmów jako uzupełnienie lekcji. Możesz też wykorzystać te materiały do poszerzenia własnej wiedzy o tym, z czym spotyka się młodzież w sieci i co może być dla nich niebezpieczne.