Czas czytania: około 3 min
Kurs dla nauczycieli – specjalna cena do końca roku
07.12.2023

Co dziś robi uczeń, kiedy poszukuje odpowiedzi na swoje pytania? Szuka odpowiedzi w internecie. Prosi ChatGPT o napisanie wypracowania nt. „Króla Maciusia Pierwszego”. Po ciekawym eksperymencie na lekcji chemii przegląda nagrania na YouTubie z innymi doświadczeniami, a na TikToku szuka ciekawostek o Cesarstwie Rzymskim.

Wirtualna rzeczywistość pomaga uczniom odkryć pasje i rozwijać zainteresowania. Jednak nieograniczony dostęp do informacji pokazał, że konieczne jest uczenie krytycznego odbioru internetowych treści. To kompetencja, która już dziś jest potrzebna uczniom.

Szczególnie gdy natrafiają na dezinformację, czyli na treści celowo wprowadzające w błąd.

– Gdy charyzmatyczny twórca przekonuje, że Cesarstwo Rzymskie walczyło z Wielką Lechią, czyli ze starożytnym imperium Słowian (więcej o tej teorii spiskowej dowiesz się z artykułu Kosmiczna husaria i olbrzymy – pseudohistoria w dezinformacji).

– Gdy TikTokerzy zapewniają o skuteczności cudownej jajecznej diety (zobacz, na co trafiają nastolatkowie na TikToku: Treści promujące zaburzenia odżywiania – co podsuwa TikTok i AI?).

– Gdy między postami znajomych z klasy pojawia się reklama gwarantująca, że tylko jedno kliknięcie dzieli cię od otrzymania nowego laptopa za 9 zł (jest to przykład scamu, czyli oszustwa internetowego: Media Expert oferuje laptopy za dziewięć złotych? Próba oszustwa).

 

Chcesz wspomóc swoich uczniów w krytycznym odbiorze treści w internecie? Szukasz wartościowych materiałów edukacyjnych o dezinformacji, które przygotowali praktycy? Chcesz zrozumieć mechanizmy wykorzystywane przez twórców fake newsów?  Chcesz mieć pewność, że otrzymasz aktualną wiedzę gotową do zastosowania?

 

Dowiedz się więcej o kursie

 

Nasz trener przeprowadzi Cię przez wszystkie zagadnienia, osobiście odpowie na wątpliwości, pomoże dostosować materiały do potrzeb Twoich uczniów. Kurs przyda Ci się szczególnie na lekcjach przedmiotowych i na godzinach wychowawczych oraz w procedurze awansu zawodowego.

Kurs: dedykowany nauczycielom klas IV-VIII szkoły podstawowej.

 

Prowadzący

Kurs dezinformacja bez tajemnic Adam Maternik

specjalista ds. weryfikacji informacji i edukacji medialnej w Stowarzyszeniu Demagog. Ma bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu przeciwdziałania dezinformacji oraz fact-checkingu. Przeprowadził dziesiątki warsztatów dla uczniów, nauczycieli, seniorów i dziennikarzy. Opracował kurs edukacyjny „Rozprawmy się z dezinformacją: trzy pomysły na godzinę wychowawczą”. Wiedzę nt. fałszywych informacji zdobywał podczas międzynarodowych szkoleń, m.in.: DFRLab’s Digital Sherlocks (2022), Information and Elections in the Digital Era (2022), Google News Initiative (2021).