Czas czytania: około 3 min
10 lat pełnych wyzwań i fact-checkingu za nami!
14.03.2024

W tym roku Stowarzyszenie Demagog obchodzi 10-lecie istnienia oraz 2 lata koalicji #RazemPrzeciwDezinformacji, którą tworzymy wspólnie z Fundacja Digital Poland i Związkiem Firm Public Relations.

Zaczynaliśmy jako grupa studentek i studentów, która sprawdzała wypowiedzi polityków. Na początku robiliśmy to po godzinach, jako hobby, z poczucia misji. Z tej niewielkiej grupy staliśmy się zespołem ponad czterdziestu osób, tworzących profesjonalną organizację factcheckingową, której dużą i ważną częścią nadal pozostał wolontariat.

💪 Dziś, patrząc na licznik naszej strony demagog.org.pl, z dumą patrzymy na prawie 5700 zweryfikowanych wypowiedzi polityków, ponad 300 sprawdzonych obietnic wyborczych i blisko 2300 obalonych fake news. Regularnie uczestniczymy w wielu projektach edukacyjnych lub tworzymy własny. To dla nas nie tylko liczby, ale dowód na to, że trwała praca i zaangażowanie przynoszą rezultaty.

Fałszywe informacje istniały od dawna i wciąż będą się pojawiać. Bez wysiłków organizacji takich jak nasza mogłyby wyrządzić jednak znacznie więcej szkód. Biegniemy więc dalej i w tym roku nie zwalniamy tempa!

Cieszymy się, że jesteście z nami w tej podróży. Życzymy sobie, abyście towarzyszyli nam przynajmniej przez kolejne 10 lat!

Więcej o naszych 10 urodzinach przeczytasz: 10 lat Demagoga. 10 lat fact-checkingu w Polsce.