Czas czytania: około 3 min
Problem fake news w Polsce – raport
14.04.2021

Dlaczego zrobiliśmy badanie?

Temat fałszywych informacji jest jednym z problemów, który w ostatnich latach bardzo często pojawiał się w debacie publicznej. W związku z tym media, organizacje oraz instytucje państwowe i międzynarodowe zaczęły definiować zjawisko fałszywych informacji. Chcąc spojrzeć na naszą lokalną perspektywę stowarzyszenie Demagog przeprowadziło badania. W konsekwencji, których powstał raport „Problem fake news w Polsce”  jest jedną z ważniejszych publikacji na temat problemu fałszywych informacji w kraju.

Raport „Krytyczny umysł. Problem fake news w Polsce” składa się z dwóch części. Część pierwsza przedstawia opinie Polek i Polaków na temat fake newsów. Część druga skupia się na osobach w wieku 15-19 lat i ich wiedzy o zjawisku fałszywych informacji oraz na postrzeganiu i rozpoznawaniu fałszywych informacji w mediach tradycyjnych i w internecie.

Fake news w polsce

Pobierz raport

Fake news w Polsce

Bez wątpienia ogromny wpływ na postrzeganie świata oraz tego co się w nim dzieje mają media. Współcześnie to internet jest medium, w którym spotykają się informacje płynące ze wszystkich stron świata. Z roku na rok powstaje coraz więcej stron noszących znamiona portali informacyjnych, z których czerpiemy wiedzę o otaczającej nas rzeczywistości. Problemem jest jednak fakt, spora część wspomnianych stron nie sięga do źródeł pierwotnych, wiarygodnych, a jedynie korzysta ze źródeł już przetworzonych i powielanych. W konsekwencji portale te nie tylko pomijają ważne dla danego wydarzenia fakty, ale również powielają informacje nieprawdziwe. Dochodzi również do sytuacji, gdy celowo tworzy się i rozpowszechnia fake newsy.

Z raportu dowiesz się:

  • dla jakiego odsetka osób nieprawdziwe informacje w debacie publicznej stanowią problem;
  • co jest najpopularniejszym źródłem informacji w Polsce;
  • dla ilu respondentów pojęcie fake news jest niezrozumiałe;
  • jak często respondenci, ich zdaniem, spotykają się z fake newsami;
  • jakich tematów w ocenie respondentów dotyczą fake newsy;
  • kto w opinii respondentów najczęściej rozprzestrzenia fake newsy;
  • jakie są w ocenie respondentów motywy tworzenia fake newsów;
  • jakie jest główne źródło informacji dla osób w wieku 15-19 lat;
  • ilu młodych respondentów zastanawia się nad rzetelnością informacji.

Raport skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych. Jednak szczególnie polecamy go nauczycielom i edukatorom, dziennikarzom, naukowców, działaczy społecznych i studentów.

Ucz krytycznego myślenia

Na naszej platformie znajdziesz więcej materiałów edukacyjnych w zakładce – WIEDZA. Zważywszy na różne potrzeby nauczycieli, edukatorów i uczniów udostępniamy nie tylko scenariusze lekcji ale proponujemy infografiki, grę edukacyjną Fajnie, że wiesz zawsze bazujemy na rzeczywistych przykładach fake newsów i dezinformacji. Kompleksową wiedzę o fałszywych informacjach w sieci oraz przydatnych narzędziach do weryfikacji informacji  zawarliśmy w naszych kursach online. Możesz wykorzystać je do pogłębienia własnej wiedzy. Forma kursów świetnie sprawdza się do przeprowadzenia cyklu lekcji o fake newsach. Zapraszamy do zakładki KURSY ONLINE.