Czas czytania: około 3 min
Krytyczne myślenie w polskiej szkole
11.10.2022

Nauczyciele chcą pomagać uczniom w walce z dezinformacją, ale sami potrzebują wsparcia.

Krytyczne myślenie w polskiej szkole potrzebuje wsparcia, dlatego stworzyliśmy otwartą bazę wiedzy i scenariuszy zajęć na temat dezinformacji.

Rewolucja cyfrowa oraz napędzane przez nią przemiany społeczne to nie tylko korzyści, ale też niespotykane wcześniej niepokojące zjawiska. Coraz więcej młodych osób ma problem z krytycznym myśleniem i odpornością na dezinformację. Chcąc powstrzymać to zjawisko siły połączyły trzy organizacje społeczne: Akademia Fact-checkingu, Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej oraz Fundacja Ja, Nauczyciel.

Krytyczne myślenie w polskiej szkole

Agencja Purpose, we współpracy z Akademią Fact-checkingu i badaczką Katarzyną Dębską, przeprowadzili wśród nauczycieli liceów i techników jakościowe badanie. Celem ich było zebranie obserwacji dotyczące sposobów weryfikowania informacji przez nastolatki. Badali poziom i przyczyny dezinformacji wśród młodzieży, a także metody pracy z uczniami w tym obszarze. Z badania jednoznacznie wybrzmiewa opinia nauczycieli, że w polskim systemie szkolnictwa brakuje edukacji na temat dezinformacji. Jednocześnie grono pedagogiczne uważa, że umiejętności sprawdzania faktów i rozpoznawania dezinformacji są kluczową kompetencją przyszłości i prawdziwym celem edukacji. Okazało się, że badani chcieliby poruszać kwestię dezinformacji na lekcjach. Problemem jest brak czasu i nauczyciele nie czują się wystarczająco kompetentni w tej materii.

Baza wiedzy i materiałów edukacyjnych

W ramach kampanii Krytyczne myślenie w pigułce eksperci przygotowali bazę wiedzy oraz gotowych zajęć w formie krótkich dodatków do lekcji na temat dezinformacji. W folderze https://bit.ly/DodatkiDoPodstawyProgramowej nauczyciele znajdą krótkie materiały edukacyjne. Dodatki do lekcji prowadzonych w ramach 6 przedmiotów (język polski, język angielski, biologia, geografia, WOS i historia), dzięki którym podczas zajęć będą mogli poruszyć temat dezinformacji. Z folderu można pobrać także materiały graficzne (screeny, grafiki, zdjęcia), które pojawiają się w dodatkach przedmiotowych i wykorzystać je podczas lekcji. Gotowym planom 5-, 10- i 15-minutowych scenariuszy towarzyszy obszerna baza gotowych materiałów edukacyjnych (szkoleń, kursów, e-booków, filmów edukacyjnych). Z kolei na ogólnodostępnej platformie Trello https://bit.ly/KrytyczneMyslenie nauczyciele znajdą mapę inspiracji – zbiór linków do kursów, szkoleń, gier, ebooków, artykułów, filmów, podcastów, ciekawostek czy kontaktów do ekspertów z zakresu edukacji medialnej.

Baza Krytyczne myślenie w pigułce dostępna jest w otwartym dostępie na stronie: https://bit.ly/KrytyczneMyslenie 

 

Partnerzy kampanii

Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej powstało w 2012 roku, a jego celem jest popularyzowanie wiedzy o mediach i edukacji medialnej.  Integracja środowiska badaczy i praktyków edukacji medialnej. Współpraca z instytucjami systemu edukacji oraz kultury, działalność wydawniczą oraz organizowanie spotkań naukowych, seminariów, kongresów, warsztatów.

Akademia Fact-checkingu to projekt edukacyjny Stowarzyszenia Demagog skierowany do uczniów i studentów, nauczycieli i edukatorów, seniorów, a także organizacji pozarządowych i biznesu. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w fact-checkingu, eksperci stowarzyszenia prowadzą warsztaty i webinaria. Wyjaśniają, w jaki sposób wyszukiwać i weryfikować informacje, oceniać wiarygodność źródeł oraz jak walczyć z fake newsami.

Fundacja Ja, Nauczyciel to formalny reprezentant oddolnego ruchu skupiającego ponad 63 tysiące nauczycieli i nauczycielek w całej Polsce. Misją jest stworzenie przestrzeni dla osób profesjonalnie zajmujących się uczeniem oraz przyjaciół wspierających zmiany w edukacji. Ja, Nauczyciel podejmuje dyskusje na temat zmian w systemie edukacji oraz wzajemnego wspierania się, inspirowania promowania i sieciowania.

Inicjatorem akcji jest Purpose, agencja kreatywna i inkubator ruchów społecznych.

 

NA naszej platformie również znajdziesz interesujące materiały na lekcję o dezinformacji, edukacji medialnej. Już nie jednokrotnie były wykorzystywane, więc możemy Cię zapewnić że zaangażują twoich uczniów. Zobacz w zakładce -> WIEDZA.