Zapraszamy na bezpłatny webinar dla nauczycieli:
- Dezinformacja bez tajemnic. Skuteczne metody nauczania krytycznego myślenia.
- Data: 15.02.2024, godz. 18:00
- Zapisz się na webinar, by otrzymać gotowy pomysł na swoją lekcję: https://forms.gle/UNYx6XXhUafBgAh28. Ilość miejsc ograniczona.
Webinar odbędzie się dzięki współpracy Stowarzyszenia Demagog z Suwalskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach.
Co dziś robi uczeń, kiedy poszukuje odpowiedzi na swoje pytania? Szuka odpowiedzi w internecie. Prosi ChatGPT o napisanie wypracowania. Szuka filmików z ciekawostkami na YouTubie albo scrolluje TikToka. Internet pomaga zdobywać informacje, ale do oceniania ich rzetelności konieczna jest umiejętność krytycznego odbioru internetowych treści. Dzięki temu uczniowie unikną dezinformacji, a nauczyciele mogą im w tym pomóc.
Czego dowiesz się na webinarze?
- Jak i dlaczego mówić o dezinformacji w szkole?
- Jak wpleść na lekcje zadanie z krytycznego myślenia, by równocześnie realizować ministerialne wytyczne (punkt 8 „Podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024”)?
- Jak przy okazji realizowania podstawy programowej na różnych przedmiotach uodparniać uczniów na dezinformację?
[WAŻNE] Na webinarze omówimy kurs dla nauczycieli o krytycznym myśleniu w internecie – Dezinformacja bez tajemnic. Uczestnicy i uczestniczki webinaru otrzymają zniżkę na zapis.
Prowadzący
Agnieszka Tobijasiewicz – koordynatorka projektów w Stowarzyszeniu Demagog. W ramach projektu “Krytyczny umysł – obywatele w walce o prawdę!” przygotowała i przeprowadziła działania badawcze potrzebne dla kampanii edukacyjnej. Podczas pracy w redakcji mierzyła się z fake newsami publikowanymi w serwisach społecznościowych. Aktualnie rozwija działania fundraisingowe stowarzyszenia i jest odpowiedzialna za kontakt z darczyńcami, a także koordynuje rozwój platformy edukacyjnej Demagoga.
Adam Maternik – specjalista ds. weryfikacji informacji i edukacji medialnej w Stowarzyszeniu Demagog. Ma bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu przeciwdziałania dezinformacji oraz fact-checkingu. Przeprowadził dziesiątki warsztatów dla uczniów, nauczycieli, seniorów i dziennikarzy. Opracował kurs edukacyjny „Rozprawmy się z dezinformacją: trzy pomysły na godzinę wychowawczą”. Wiedzę nt. fałszywych informacji zdobywał podczas międzynarodowych szkoleń, m.in.: DFRLab’s Digital Sherlocks (2022), Information and Elections in the Digital Era (2022), Google News Initiative (2021).
Do zobaczenia na webinarze!