Czas czytania: około 1 min
Bartosz Pawłowski
Kurs podstawowy: „Fact-Checking”
14.07.2021

Eksperci Stowarzyszenia Demagog wyjaśniają, czym jest fact-checking i jak możesz go zastosować w praktyce. Po obejrzeniu serii filmików będziesz w stanie samodzielnie weryfikować informacje za pomocą metod stosowanych przez Stowarzyszenie.

Stowarzyszenie Demagog jest pierwszą organizacją fact-checkingową w Polsce. Głównym celem Stowarzyszenia jest poprawa jakości debaty publicznej poprzez dostarczanie obywatelom bezstronnej i wiarygodnej informacji. Poza weryfikacją faktów, Stowarzyszenie Demagog prowadzi Akademię Fact-Checkingu, a nasi mentorzy dzielą się swoim doświadczeniem w zakresie weryfikacji informacji.

Jednym ze sposobów zwalczania nieprawdziwych informacji jest fact-checking. Istnieją sposoby, które pozwolą Ci na samodzielne weryfikowania przekazów medialnych. Jest to bardzo istotne, ponieważ fałszywe informacje mogą wpływać na opinię osób, które mają z nimi styczność. Opieranie swoich decyzji na nieprawdziwych wiadomościach, może powodować duże koszty społeczne czy ekonomiczne. Zapoznaj się z serią filmików o fact-checkingu i naucz się wybierać najlepsze źródła informacji.

Mentor Akademii Fact-Checkingu powie Ci:

  • jak rozwijała się inicjatywa fact-checkingu,
  • skąd pozyskiwać rzetelne informacji,
  • co różni fakt od opinii,
  • czym jest fact-checking,
  • jaką metodę do sprawdzania informacji, można stosować na co dzień,
  • jakie są etapy fact-checkingu.

O prowadzącym:

Bartosz Pawłowski, Starszy Analityk i Członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Demagog. Od kilku lat w Stowarzyszeniu zajmuje się analizą informacji medialnych, reprezentuje Stowarzyszenie na konferencjach, prowadzi zajęcia z zakresu krytycznej analizy informacji.

Inne kursy z tej serii:  „Narzędzia fact-checkera” i  „Fałszywe informacje”.