Czas czytania: około 1 min
Patryk Zakrzewski
Komiksy wyjaśniają, czym są fake newsy
11.06.2021

Weryfikacja, boty i trolle czy fake news – z komiksami przygotowanymi przez Stowarzyszenie Demagog pomożesz swoim uczniom zapoznać się z kluczowymi pojęciami związanymi z krytyczną analizą informacji. Część z nas żyje w ciągłym pośpiechu, uczniowie również. Cenimy czas młodzieży, dlatego przedstawiamy infografiki, które dzięki zastosowaniu tekstu i obrazu w kilka sekund przybliżą najważniejsze zagadnienia dotyczące zjawiska fake news . Do współpracy zaprosiliśmy znaną polską rysowniczkę, Olę Herzyk. 

Fake news jest terminem, który oznacza nieprawdziwą lub sfabrykowaną informację, wprowadzoną do obiegu dla zrealizowania konkretnego celu. Biorąc pod uwagę, że media społecznościowe przyciągają coraz więcej użytkowników, jest niemal pewne, że nieprawdziwe informacje będą rozprzestrzeniać się jeszcze szybciej. Stowarzyszenie Demagog, realizując swoje cele statutowe, przygotowało komiksy, które pozwolą zrozumieć kluczowe zagadnienia związane z fake news, faktami, teoriami spiskowymi i funkcjonowaniem mediów społecznościowych.

Infografiki:

  • w przystępny sposób wyjaśniają, czym są prawda, fakt i opinia, 
  • przybliżają definicję fake newsów oraz motywacje stojące za ich tworzeniem i udostępnianiem,
  • pokazują, w jaki sposób odróżnić prawdziwe konto w mediach społecznościowych od fałszywego,
  • tłumaczą, na czym polega nieuprawnione wykorzystanie wizerunku w reklamie, 
  • objaśniają, czym charakteryzują się teorie spiskowe.

Grupa docelowa: 

  • Nauczyciele, edukatorzy, uczniowie, rodzice, dorośli.

Pobrane infografiki nadają się do rozdania uczniom i uczennicom, przypięcia w sali lekcyjnej czy do wykorzystania na lekcji. Nie zwlekaj, zwiększ świadomość swoich uczniów!

Pobierz