Czas czytania: około 2 min
Komiksy wyjaśniają fake newsy
11.05.2021

Weryfikacja, boty i trolle czy fake news

Stowarzyszenie Demagog przygotowało komiksy, dzięki którym pomożesz swoim uczniom zapoznać się z kluczowymi pojęciami związanymi z krytyczną analizą informacji. Część z nas żyje w ciągłym pośpiechu, uczniowie również. Cenimy czas młodzieży, dlatego przedstawiamy infografiki, które dzięki zastosowaniu tekstu i obrazu w kilka sekund przybliżą najważniejsze zagadnienia dotyczące zjawiska fake news. Do współpracy zaprosiliśmy znaną polską rysowniczkę, Olę Herzyk.

Czym jest fałszywa informacja?

Fake news jest terminem, który oznacza nieprawdziwą lub sfabrykowaną informację, wprowadzoną do obiegu dla zrealizowania konkretnego celu. Biorąc pod uwagę, że media społecznościowe przyciągają coraz więcej użytkowników, jest niemal pewne, że nieprawdziwe informacje będą rozprzestrzeniać się jeszcze szybciej. Właśnie dlatego Akademia Fact-checkingu Stowarzyszenia Demagog stworzyła specjalne komiksy. Przede wszystkim pozwolą one zrozumieć kluczowe zagadnienia związane z fake news, faktami, teoriami spiskowymi i funkcjonowaniem mediów społecznościowych.

Infografiki:

  • w przystępny sposób wyjaśniają, czym są prawda, fakt i opinia, 
  • przybliżają definicję fake newsów oraz motywacje stojące za ich tworzeniem i udostępnianiem,
  • pokazują, w jaki sposób odróżnić prawdziwe konto w mediach społecznościowych od fałszywego,
  • tłumaczą, na czym polega nieuprawnione wykorzystanie wizerunku w reklamie, 
  • objaśniają, czym charakteryzują się teorie spiskowe.

Grupa docelowa: 

  • Nauczyciele, edukatorzy, uczniowie, rodzice, dorośli.

Pobrane infografiki nadają się do rozdania uczniom i uczennicom, przypięcia w sali lekcyjnej czy do wykorzystania na lekcji. Nie zwlekaj, zwiększ świadomość swoich uczniów!

Fake news

Pobierz

Dodatkowo zachęcamy do pogłębienia wiedzy o fake newsach dzięki kursom na naszej platformie. “Fałszywe informacje jak sobie z nimi radzić” to kurs, w którym poznasz podstawowe pojęcia i dowiesz się jak uodpornić się na fake newsy. Zgłębisz wiedzę o fałszywych informacjach i wkroczysz na kolejny etap nabywania odporności przed nimi.

Potrzebujesz więcej materiałów edukacyjnych na lekcję wychowawczą. Przejdź do kursu “Rozprawmy się z dezinformacją: trzy pomysły na godzinę wychowawczą”. Został stworzony z myślą o nauczycielach i nauczycielkach w odniesieniu do ich potrzeb. Gotowe pomysły na lekcję dzięki, którym sprawnie pokażesz uczniom jak radzić sobie z dezinformacją i fake newsami.