Czas czytania: około 2 min
Zdalna lekcja o fake newsach
06.05.2022

Akademia Fact-Checkingu przygotowała inspiracje na edukację zdalną wzmacniające kompetencje uczniów w zakresie krytycznej analizy informacji. Nauczanie na odległość było świetną okazją do wykorzystania nowoczesnych metod nauczania, by rozwinąć potencjał uczniów i uczennic.

Okazało się, że edukacja przez internet, choć wynikająca z konieczności, ma niezaprzeczalne zalety. Oszczędność czasu, angażowanie uczniów poprzez nowe narzędzia edukacyjne. Nie pomijając możliwości wykonywania części zdań przez ucznia we własnym tempie. A to tylko niektóre z nich.

Dla kogo będzie przydatny

Wszystkie osoby, które pracują z młodzieżą w trybie zdalnym, zachęcamy do skorzystania z naszej publikacji, która:

  • zawiera aż 17 inspiracji na zdalne aktywności, obejmujące kontekst, propozycje dyskusji oraz angażuje ćwiczenia,
  • wykorzystuje używane przez młodzież portale społecznościowe i witryny internetowe, takie jak WhatsApp, Facebook, Instagram, Twitter czy YouTube,
  • na bazie ważnych dla młodzieży wydarzeń przybliża uczniom temat fact-checkingu,
  • uwrażliwia uczniów na konieczność dementowania nieprawdziwych informacji w oparciu o rzetelne źródła.

Niespodziewanie tryb zdalny stał się codziennością wielu edukatorów i nauczycieli. Dlatego to właśnie ich zachęcamy do skorzystania z naszej publikacji. Z uwagi, że wymaga ono innego podejścia zebraliśmy szereg inspiracji, które można dostosować do swoich potrzeb, a nawet wykorzystać w nauczaniu stacjonarnym.

 

Edukacja zdalna

Pobierz materiał

 

Dodatkowe materiały

Jeśli szukasz więcej materiałów o mechanizmach dezinformacyjnych wykorzystywanych w mediach społecznościowych zachęcamy do spojrzenia do zakładki KURSY. Znajdziesz w niej gotowe propozycje na lekcję wychowawczą lub na zastępstwo.

Kursy “Fałszywe informacje jak sobie z nimi radzić” zbiera wszystkie podstawowe informacje o fałszywych informacjach. Wyjaśnia po co są tworzone, kto na nich zyskuje i przede wszystkim przybliżamy sposoby radzenia sobie z różnymi typami fake newsów.

Natomiast jeśli szukasz czegoś nietypowego to kurs “Jak rozmawiać o fake newsach z osobami, które w nie wierzą” będzie dla Ciebie idealny. Dlaczego? Jest to kurs oparty na symulacji rozmowy. W przyjazny i interesujący sposób wyjaśnia jak tworzyć komunikaty, które nie wzbudzając oporu, pomogą choć pozostawić ziarnko wątpliwości w rozmówcy.