Czas czytania: około 2 min
Aplikacja edukacyjna „Fajnie, że wiesz!”
14.07.2022

Aplikacja edukacyjna „Fajnie, że wiesz!” została stworzona przez zespół Stowarzyszenia Demagog. To przede wszystkim wzrost naszego przywiązania do urządzeń elektronicznych przyczynił się do potrzeby stworzenia prostego narzędzia edukacyjnego. Gra “Fajnie, że wiesz” zwłaszcza umożliwia naukę rozpoznawania fake newsów w dowolnym momencie. 

Nagroda za pomysł

Pomysł zespołu został doceniony przez jury hackathonu „Edukaton”. Aplikacja edukacyjna „Fajnie, że wiesz!” otrzymała nagrodę główną. W konsekwencji tego po Edukatonie zespół Fajnie, że wiesz postanowił nadal rozwijać grę, aby jeszcze skuteczniej walczyć z dezinformacją!

Kluczowe kompetencje

W 2011 badacze i badaczki z Uniwersytetu Phoenix wydali raport “Future Work Skills 2020”. Według którego jedną z kluczowych kompetencji na rynku pracy w 2020 roku jest krytyczna analiza informacji umieszczanych w mediach. W związku z tanim i szybkim dostępem do internetu ludzie przekazują sobie informację na przykład przez takie kanały jak blogi, podcasty, posty, wpisy w mediach społecznościowych, filmy i zdjęcia. Olbrzymia liczba źródeł informacji wymaga od użytkowników mediów umiejętnego ich dobierania i krytycznego analizowania. Dlatego z pomocą przychodzi aplikacja przygotowana przez Stowarzyszenie Demagog, która poprzez analizę wybranych przykładów przekazów medialnych pozwala użytkownikom poznać kluczowe pojęcia związane z dezinformacją.

Aplikacja:

  • wyjaśnia pojęcie “fake news”;
  • uczy rozpoznawać fałszywe informacje;
  • zachęca do weryfikacji źródeł informacji;
  • pozwala wybrać pytania z kilku kategorii;
  • działa w wersji przeglądarkowej;
  • stosowana podczas lekcji pozwoli podnieść kompetencje całej klasy.

 

Kliknij i zagraj

Kto powinien zagrać w “Fajnie, że wiesz”

Zachęcamy do gry każdego kto chce podnieść swoje kompetencje w zakresie weryfikowania faktów. Dzięki szybkiej rozgrywce sprawdzisz swoje umiejętności i dowiesz się nad czym warto popracować. Warto wtedy spojrzeć na nasze kursy, które w praktyczny sposób nauczą Cię rozpoznawania dezinformacji.

Aplikacja świetnie sprawdzi się podczas zajęć z uczniami i uczennicami. Biorąc po uwagę przygotowane kategorie, a także przyjazne i intuicyjnie działanie gry warto ją zaproponować na lekcjach różnych przedmiotów.

Ciekawe wskazówki i informacje znajdą w aplikacji również rodzice. Rozgrywka “Fajnie, że wiesz” może stać się dobrym początkiem do podjęcia rozmowy o problemie dezinformacji w Internecie.

Co zawiera gra

Nauka w “Fajnie, że wiesz” jest podzielona na różne kategorie. Znajdziesz fake newsy z dziedziny zdrowia, szczepień dzieci, Unii Europejskiej. Ponadto przygotowaliśmy ćwiczenia na rozpoznawanie fałszywych informacji w polityce, nauce i rozrywce. Każdy znajdzie coś interesującego. A co ważne każdy może sprawdzić jak radzi sobie z rozpoznawaniem dezinformacji w sieci.

Szukasz więcej informacji

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami edukacyjnymi w zakładce WIEDZA. Chcąc umożliwić pogłębianie wiedzy o dezinformacji i zdobywanie umiejętności radzenia sobie z fake newsami przygotowaliśmy kursy, które możesz poznać w zakładce KURSY ONLINE.